Tekvin

Tekvin

Eleştirmenlere göre 2018 yılının en başarılı eserlerinden biri olarak seçilmiş olan Tekvin, her kelimesinde sizi hikayeye çekmeyi başaracak. Gizem, suç, gerilim ve aksiyonu bir arada bulacağınız sizi soluk soluğa bırakan olaylar içeren bir roman. Kitapta kullanılan sade bir dilin yanında, Galata ve Beyoğlu sokakları gerçekten içimizden çıkmış bir yazara ait olduğunu hissettiriyor. İşte Arif Ergin’in Tekvin adlı eseri…

Kendisi mühendis olan Arif Ergin’in ilk kitabı olan Tekvin, özellikle Dan Brown, Jean Christophe Grangé, Ahmet Ümit gibi yazarlardan etkilenmiş ve aynı yolu izlemiş gibi gözükmekte… Bu yazarların eserlerinden esinlenildiğini ve alıntılar yapıldığını fark edeceksiniz. Elbette esinlenme ve etkilenme herkes için söz konusu olabilir. Ancak Arif Ergin kitab kendinden çok şey katmıştır.

Romanın hikayesi İstanbul’da geçmekte. Seneler önce yaşanan bir cinayet ile günümüzde olan kaçırma olayının bağlantısı ile başlıyor. Osman Hamdi Bey’e hayranlığı bilinen Yakup Ruzly, bilinmeyen bir nedenden öldürülür. Torunu Melek ise dedesinin evinde 17 yıl sonra bulduğu bir defter sebebiyle kaçırılır. Yaşanan bu olayın tek şahidi ise Melek’in manevi kardeşi Hakan’dır. 17 yıl sonra bulunan defterin gizemi, Osman Hamdi Bey’in kayıp tablosu Mihrap ya da diğer bir adıyla Tekvin’e dayanır. Hakan ise tüm bu gizemleri çözüp Melek’i kurtarmaya çalışacaktır.

Gerilim ve polisiye roman severlerin okuması gereken bir roman olan Tekvin, henüz bu tür romanlara yeni kişiler için de oldukça sade ve anlaşılır bir dile sahip. İçerisinde bir ansiklopedi kadar bilgi barındıran, okuyucuyu ters köşe yapma konusunda başarılı bir kitap.

Kitabın kalın olması sizi endişelendirmesin, her sayfasında kendinizi olayın içerisinde bulacaksınız. Olaylar arası bağlantıları kurmaya çalışacak ve bir diğer sayfaya hızlı bir geçiş yapacaksınız. Sürükleyici olay örgüsü, başarılı bir şekilde işlenmiş karakterler ve sonunu kestirmekte zorlandığınız cümleler… İşte Tekvin böyle bir kitap. Böylesi başarılı bir eseri kaleme aldığı ilk kitabı olmasına rağmen Arif Ergin nakış nakış işlemiş.

Tanıtıldığı ilk tarihten itibaren okuyucular tarafından büyük bir ilgi gören Tekvin, türündeki usta kalemlerin izinden gidecek gibi gözükmekte…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry