İSTANBUL’UN EN GÜZEL TARİHİ YERLERİ

tarihi yerler

İstanbul gerek Asya gerek Avrupa ayağıyla dünya da eşine az rastlanır bir kent. Büyük imparatorlukların başkentliği görevini yüzyıllar boyunca yerine getirirken aynı zamanda müziğin,sanatın,resmin, mimarinin ve farklı kültürlerin de başkentliğini yapmıştır İstanbul. Bu muhteşem şehirde gezilebilecek bir çok tarihi yer arasından bir kısmını sizler için derledik. Hadi gelin kültür başkenti İstanbul’un muhteşem tarihi yapılarına yakından bakalım.

İSTANBUL’UN GEZİLEBİLECEK EN GÜZEL TARİHİ YERLERİ

1. AYASOFYA

Kutsal bilgelik anlamına gelen Ayasofya, İstanbul’da yapılmış en büyük kilisedir. Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesiyle camiye çevrilen yapı, 1935 yılında müzeye çevrilmiş ve günümüzde de bu işlevini sürdürmektedir. Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.

2. TOPKAPI SARAYI

Topkapı Sarayı İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmıştır. 19. yüzyıl ortalarına kadar Osmanlı sultanlarının ikametgahı olarak kullanılan yapı, aynı zamanda devletin yönetim ve eğitim merkezi işlevini görmüştür. 1924’de müzeye dönüştürülmüştür. Sultanların günlük hayatta kullandıkları eşyaların yanı sıra, çok değerli olan Kutsal Emanetlerimiz de Topkapı Sarayı Müzesi bünyesinde bulunmaktadır.

3. SULTANAHMET CAMİİ

Sultanahmet Camii, Sultan I. Ahmet’in emri doğrultusunda 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiştir. Mavi Cami adıyla da bilin Sultanahmet Camii‘nin 6 minaresi ve 16 şerefesi vardır. Yapının temeli bizzat I. Ahmet tarafından atılmış ve Padişahın temelin atılacağı yere vurduğu kazma, günümüzde Topkapı Sarayı’nda sergileniyor.

4. YEREBATAN SARNICI

İstanbul’daki sarnıçlar arasında en bilineni olan Yerebatan SarnıcıAyasofya’nın güneybatısında bulunuyor. Bizans Dönemi’nde sarayın su ihtiyacını karşılamak için Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç, 9.800 metrekarelik bir alana yayılıyor. 100 bin ton su depolama hacmiyle oldukça etkileyici bir yapıya sahip olan Yerebatan Sarnıcı, 1987 yılından beri bir müze olarak kullanılıyor.

5. KAPALI ÇARŞI

Dünyadaki ilk alışveriş merkezi olarak nitelendirebileceğimiz Kapalı Çarşı‘nın, inşaatına 1461 yılında başlanmış ve bu yıl çarşının kuruluş yılı olarak kabul görmüştür. Döneminde finans merkezi işlevi de gören Kapalı Çarşı, günümüzde de döviz ve altın fiyatları için önemli bir merkez konumunda.

Daha fazla içerik için Listelip

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

    Bir Cevap Yazın