X-Men Filmleri Kronolojik Sıra

X-Men

X-Men Filmleri Kronolojik Sıra

X-Men filmleri kronolojik olarak takip etmesi oldukça zor filmler. İşte bu yüzden sizin için X-Men filmlerini kronolojik olarak sıraya koyduk. Listeye The New Mutants ve Gambit’i eklemedik, fakat o yazımıza da göz atabilirsiniz.

1. X-Men First Class

İzlemeniz gereken ilk film, X-Men: First Class…. Bu film size mutant dünyasının kökenlerini anlatacak. Charles Xavier’in Magneto ile tanışma hikayesi ve birlikte X-Men‘i nasıl kurduklarını bu filmde izleyeceksiniz.

2. X-Men Days Of Future Past

Bu ikinci film X-Men dünyasını kronolojik olarak ikiye ayıran film. Film gelecekte geçiyor ve Sentinal adı verilen robotlar mutantları birer birer avlıyor. Çok az sayıda kahramanımız, bunların içine Charles ve Magneto da dahil, geçmişi değiştirebilmek için Logan’ı (Wolverine) 1973 yılına gönderiyor. Logan’ın burada tek bir amacı var, o da Mystique’i engelleyip mutantların paçasını kurtarmak… Çünkü Mystique, gelecekte Sentinel’leri üretecek Bolivar Trask’i öldürmeye çalışıyor…

TAM BU NOKTA İKİ FARKLI ZAMAN DİLİMİNE GEÇİLİYOR.

ZAMAN DİLİMİ A

Birinci zaman diliminde Mystique başarısızlığa uğruyor ve yakalanıyor. Bu sayede Bolivar Trask onun DNA’sını ele geçiriyor, ki bu da gelecekte Sentinel’lerin ortaya çıkmasına neden olacak…

3a. X-Men Origins:Wolverine

Aslına bakarsanız bu film X-Men serisinden biraz bağımsız. Daha çok Wolverine’nin hayat hikayesi anlatılıyor. Logan(Wolverine) ve üvey kardeşi Victor 20. yüzyılın başında birçok savaşta yer alıyor ve bunun sonucunda Team X adı verilen askeri mutant programına dahil ediliyor. Filmin başında Wolverine’nin ulusal bir halk kahramanı olduğunu dahi düşünebilirsiniz….

Wolverine karakterinin kökenlerini anlamak için oldukça zevkli bir film. Logan 1800’lerde Kanada’da doğuyor ve daha sonra bir çok maceraya atılıyor. Hele ki benim gibi bir Wolverine hayranıysanız bu filmi daha da seveceksiniz.

4a. X-Men

Bu filmde Wolverine ilk kez X-Men ekibiyle karşılaşacak, hatta X-Men ekibine dahil olacak. Ne yazık ki karakterimiz geçmişi hatırlamıyor, zira bir önceki filmin sonunda, Stryker kafasına adamantiumdan yapılma bir kurşunla ateş edecek.

Bu filmde, Magneto tüm dünya liderlerini mutant yapmayı hedefliyor, fakat kahramanlarımız ona izin vermeyi planlamıyor…

5a. X2: X-Men United

X-Men serisinin bu bir diğer filminde, Wolverine geçmişiyle ilgili detayları hatırlamaya başlıyor. Çünkü William Stryker geri dönecek ve X-Men akademisine katılacak.

Bu film ilk kez 2003 yılında vizyona girdi ve ikinci X-Men filmiydi… Bugün filmi bu background bilgisiyle izlemek kesinlikle ayrı bir heyecan veriyor. Çünkü o zaman havada kalan bir çok şeyin detayını şimdi biliyorsunuz….

6a. X-Men The Last Stand

X-Men son direniş filminde, mutantları tedavi etme yeteneğine sahip yeni bir mutant ortaya çıkacak. Tabi ki Magneto bu durumdan pek hoşnut olmadığı için yeni bir ekip kuracak ve ekibimizin karşısına dikilecek.

Bu filmi ilk kez izlediğimde X-Men serisinin bittiğini düşünmüş ve oldukça üzülmüştüm…. Şimdi geriye bakınca bu filmin ayrı bir yeri olduğu anlaşılıyor. Zira serinin bu filmi son zamanlarda çıkan filmlerle oldukça bağlantılı… İkinci filmin sonunda kaybolan Jean Grey, bu filmde yeni ve daha güçlü bir kişilikle “Phoenix” olarak geriye dönecek. “Phoenix” size de birşey hatırlattı mı?

7a. The Wolverine

X-Men serisinin en sönük filmi olabilir… Zira konu olarak tamamen bağımsız ve yalnızca Wolverine’nin başından geçen bir hikaye anlatılıyor. Tabi Wolverine severler için izlemesi güzel bir film olabilir, fakat genel konudan çok kopuk olduğu için benim pek hoşuma gitmemişti.

Logan 2. Dünya Savaşı esnasında Yoshida adında Japon bir dayıyı kurtarmış, o da çok zengin olmuş ve Logan’ın güçlerini çalmaya çalışıyor. Senaryo ve olay örgüsünün de bu filmde pek iyi işlendiğini düşünmüyorum. Bana kalırsa filmde izlemeye değer tek şey Wolwerine ve Hugh Jackman.

8a. Days Of Future Past (Gelecek)

2. başlıkta da bahsettiğimiz gibi bu zaman diliminin geleceğinde sentineller mutantları avlıyor ve Wolverine geçmişe gönderiliyor, ki olayların gidişatını değiştirebilsin….

ZAMAN DİLİMİ B

3b. Days Of Future Past (Geçmiş)

Geçmişe giden Wolverine, ekibi(Charles Xavier ve Magneto) bir araya getiriyor. Logan, Mystique’in Trask’i öldürmesini engelliyor ve böylece sentinellerin ortaya çıkması engellenerek gelecek değiştiriliyor. Hatta Mystique Amerika başkanının hayatını kurtarıyor ve böylece deyim yerindeyse ulusal bir kahraman oluyor.

Bu filmin sonunda Logan’ın gelecekteki hali gösteriliyor, profesör Xavier’in okulunda uyanıyor ve Jean Grey’in de orada olduğu görülüyor.

Geçmişte kalan Logan ise genç Stryker tarafından yakalanıyor ki bir sonraki filmde bu konuda da bilgi edineceğiz.

4b. X-Men Apocalypse

X-Men Apocalypse filminde, genç Jean Grey(Phoniex), Mystique ve diğer kahramanlarımız, antik bir mutant olan Apocalpse’in yeni bir çağ başlatmasına engel olmaya çalışıyorlar. Bu filmde Days of Future’ın gelecek sahnelerinde gördüğümüz karakterler henüz genç ve yeni…

Filmde dikkat çekici bir diğer nokta, Jean Grey hapishanede Wolverine ile karşılaşıyor ve ona hafızasının bir kısmını geri veriyor. Daha önce de belirttiğim gibi Wolverine, Stryker tarafından ele geçirilmişti ve görünüşe göre başarılı bir şekilde mutant silah haline getirilmiş. Buyrunuz sahne…

5b. X-Men Dark Phoniex

Bu filmin konusundan ziyade konuşmak istediğim başka bir olay var. Piyasaya en son çıkan X-Men filmi bu film… Fakat izleyiciyi kendine çekmeyi başaramadı. Çünkü açıkçası X-Men yapımcıları ipin ucunu kaçırmaya başladı… Öncelikle Wolverine karakterinin geleceği ne olacak, bu irdelenmesi gereken bir konu. Hugh Jackman’ın ayrılacağını açıklamasının ardından, bence alelade bir Logan filmi çekildi…

X-Men uzun bir süre, Wolverine karakterinin üzerinden yürüyen bir yapım… Şimdi bu karakteri bir anda çıkarmak ve yeni bir üçlü yapılacağını söylemek, ki Dark Phoniex bunun ilk adımı, bana açıkçası absürd geliyor. Bu yüzden seyircinin X-Men evreninden yavaş yavaş kopmaya başladığını düşünüyorum.

Şu anda Wolverine karakterine kim hayat verecek belli değil, fakat Hugh Jackman’ın ardından, bu yeni oyuncunun eleştirileceğini düşünüyorum. Çünkü çita baya bir yüksek…

6b. Deadpool

Deadpool filmi, yine asıl X-Men‘den bağımsız bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Henüz X-Men tayfasıyla bir bağı yok… Fakat ben filmi oldukça başarılı buluyorum. Filmde Wade Wilson’ın nasıl Deadpool’a dönüştüğü anlatılıyor. Deadpool bir süper kahraman filminden çok daha fazlası, aynı zamanda sizi oldukça güldürecek…

7b. Deadpool 2

Deadpool’un ikinci filmi de sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Bana göre birinci filmden daha da komik bir yapım olmuş. Süper kahramanımız Deadpool, bu filmde yeni bir ekip kuruyor ve düşmanlarının karşısına dikiliyor….

8b. Logan

Belki Wolwerine karakterinin değil ama, Hugh Jackman’ın bize veda ettiği film… Logan tek olarak bakıldığında oldukça güzel bir film. Logan’ın bir grup genç mutantı kurtarma hikayesini anlatıyor.

Elbette aklımıza takılan birkaç soru var. Öncelikle Wolverine karakterinin geleceği ne olacak? Deadpool hangi zaman dilimine ait? Deadpool’un aslında hangi zaman dilimine ait olduğu tam olarak bilinmiyor. Belki de Deadpool, sentineller ortaya çıkmadan önce arada geçen bir dönemi anlatıyor. Filmin yönetmeni dahi bu konu hakkında çok konuşmadıklarını itiraf etti.

Logan filmini ikinci zaman dilimine yerleştirdik, fakat o konuda da elimizde kesin bir bilgi yok… Özellikle Disney X-Men karakterlerinin tekrar satın aldıktan sonra, bence Fox biz iki üç film yapalım bundan ne kazanırsak kardır kafasına girdi. Böylece kronolojiyi iyice karıştırdı. Bir de üstüne üstlük Hugh Jackman’ın ayrılışı ayrı bir etken.

Her şeye rağmen X-Men dünyasında olayların rayına oturacağına ve yakın gelecekte tüm bu sorunların hallolacağına inanıyorum…

Daha fazlası için takipte kalın

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry